31 Mayıs 2011 Salı

ÖRGÜ BEBEK TULUMU

 Bebeğim karnımda günden güne büyüyor,hamileliğimin 20.haftasına geldim bile...Karnım belirginleşmeye başladı ve artık kıyafetlerim dar geliyor:((Hamile pantolonu giymeye başladım,ama onlar da bol geliyor:))İki arada bir derede kaldım anlayacağınız...Bebeğimizin cinsiyeti henüz tam belli değil,gerçi doktor amcası kıza benziyor dedi ama kesin konuşmadı.O yüzden hala unisex örgülere devam...Geçenlerde bebek örgüleri içeren Kartopu Örgüm dergisini aldım,ordaki bu tulumu çok beğendim ve Kartopu Yazgülü marka iki yumak iple,3 numara şişle bu şirin tulumu bebişime hazırladım.Dergideki modelde bacak arasında düğme yoktu,ben alt değiştirirken pratik olsun diye alttan düğmeli yaptım.
 Dergilerde anlatılan örgüleri rahatça çıkarabilir,grafikleri çözebilirim.Ama bu dergideki örgü sayıları yanlış verilmişti.Bu yüzden epey zorlandım,söktüm tekrar başladım.Dergiyi hazırlayanlara da epey saydırdım:))Neyse ben size doğru sayıları vereyim de örmek isterseniz siz aynı sıkıntıları yaşamayın.
 Tulum ön ve arka parça halinde örülüyor.Yakası,kol ve bacaklardaki biyeler sonradan ilmek çıkarılarak örülüyor.Tuluma bacak arasından başlanıyor 35 ilmekle başlayıp 7 sıra lastik örülüyor.Sonraki her sıra başında her iki yandan 3'er ilmek artırılıyor.Arka sıralar hep ters örülüyor.Yanlardan 8'er kere artırma yaptıktan sonra düz örgüyle devam ediliyor.12 cm düz örgü ördükten sonra 10 sıra lastik örülüyor.Lastik örgüden düz örgüye geçildiğinde ara ara 10 ilmek eksiltme yapılıyor.Sonraki sırada ortadaki 8 ilmek kesilerek örgü ikiye ayrılıyor.Sağ ve sol ön parçalar ayrı ayrı örülüyor.3 cm düz ördükten sonra kol kısmından şu şekilde örülüyor:2 düz,1 at,1 düz,1 at,3 topla,düz ör.Sonraki sırada 3 düz,1 at,1 düz,1 at,3 topla,..bu şekilde devam ediliyor.Bel lastiğinden itibaren 9.5 cm olunca yaka 2+2+1+1+1 ilmek kesilerek oyuluyor.Bel lastiğinden itibaren 15 cm örülünce ilmekler kesilir.Ön parçalar aynı şekilde örülür.Arka parçaya başlanırken bacak arasındaki lastiğe 3 ilik açılır.Örgüye ön parça gibi devam edilir.Yaka oyulmadan örgü bitirilir..Yaka ve biyelerdeki lastikler örülür.Ön ve arka parça birleştirilir.6 düğme ile tulum tamamlanır.
Severek ördüğüm bu tulum bebeğime inşallah çok yakışır:)

23 yorum:

 1. Çok şirin olmuş Filizcim,ellerine sağlık!Bebişin sağlıkla doğsun inşallah,güle güle giysin tulumunu:)

  YanıtlaSil
 2. tatlım, senle de aynı zamanlardayız, ben de 19. haftadayım :) benim kız olacak inşallah, 16. haftada söyledi dr :) tulum çok cici olmuş. marifetli annesi var bebişin :) sevgiler

  YanıtlaSil
 3. ELİNE SAĞLIK PEK GÜZEL OLMUŞ GÜLE GÜLE GİYSİN BEBİŞ KIZMI OĞLANMI.?

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş ellerinize sağlık. bebiş sağlıkla giyer inşallah

  YanıtlaSil
 5. Kitap kurduyu ben,teşekkür ederim canım inşallah..

  yemyeşildeniz,bizimki utangaç çıktı şekerim:)ben de merakla bekliyorum

  begoş,sağol canım,henüz belli değil..

  nur,inşallah canım..

  YanıtlaSil
 6. çok güzel görünüyor.. yazgülü mde çok doğru bir seçim.. örmesi ve kullanması çok zevkli.. iyi günlerde giyer inşallah bebeğimiz..

  YanıtlaSil
 7. Elinize sağlık harika olmuş.. Eminim bebeğinize de çok yakışacak. İnşallah sağlıkla kucağınıza alıp, keyifle bu tulumu ona giydirirsiniz. Sevgiler,

  YanıtlaSil
 8. ellerine sağlık filizim harika olmuş sağlıcakla giysin bebşin tamda seneye bu aylarda giymelik olcak sağlıcakla kucağına al canısım

  YanıtlaSil
 9. tulum şahane olmuş canım ellerine sağlık, bebeğin güzel günlerde giysin inşallahh, hamile olduğunu ilk okuduğumda nedense içime oğlan olucak hissi doğmuştu, ama genede rabbim bilir canım Allah sağlık versin önce...

  YanıtlaSil
 10. Emine,teşekkür ederim canım,inşallah..

  10marifet,güzel dileklerin için teşekkürler..

  yurdagül,inşallah canım..

  narish,nedense bana da hala erkekmiş gibi geliyor,hayırlısı...

  YanıtlaSil
 11. Merhaba arkadaşım RABBİMin sağlıklı ve hayırlı evlat vermesini diliyorum.Tulum şahane olmuş ellerine sağlık.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 12. Filiz ne güzel örmüşsün.Rengide çok güzel, modeli de..

  YanıtlaSil
 13. Çok şirin olmuş Filizcim :) Güzel günlerde sağlıkla giysin bebişin...

  YanıtlaSil
 14. Çok güzel olmuş canım.Bebebciğinin üzerinde eskisin inşaAllah.hamarat annesi kimbilir daha güzel örgüler örecek ona.ellerine sağlık canım ..

  YanıtlaSil
 15. ellerine sağlık harika görünüyor sağlıkla gelip giysin inş:)

  dergilerde de sayılar hep hatalı oluyor.

  YanıtlaSil
 16. ellerine sağlık çok güzel olmuş:))

  YanıtlaSil
 17. Affımıza vesile olması dileklerimle regaip kandilin mübarek olsun canım benim..

  YanıtlaSil
 18. this is cute,i hope you will have a baby boy :)
  (according to my dream)

  YanıtlaSil
 19. çok güzel olmuş filiz,çok şanslı bir bebek olucak inşallah.malesef ben sadece tığla örebiliyorum.benimde 19+2 günlük oldu.yüzde 95 kız dedi dr.seninde kız bence,Allah sağlıkla kucağımıza almayı nasib etsin :)

  YanıtlaSil
 20. Çok şIk olmuş gerçekten böyle güzel bir modeli dükkanlarda bulacağımız sanmıyorum. Bebek örgüleri çok tatlı oluyor zaten.

  YanıtlaSil
 21. örgüde daha çok yeniyim.ikinci örgüm bu tulumdan örmeye başladım dün.şu an yaka kısmındayım.kol kısmında örme sırasına takıldım.
  2düz,1at,1düz,1at,3topla
  sonraki sıra;3düz,1at,1düz,1at,3topla
  şimdi sonraki sıra 4 düzle mi başlıcam bilemedim?

  bi de yaka kısmını oyarken her sırada mı belirtildiği şekilde kesmem lazım?(2+2+1+1+1) yani ilkinde 2 sonraki sıra 2 ...satır atlamadan mı kescem?
  ve son; biyeler hakkında :) yakadaki biyeleri de örgüden ilmek çıkararak mı örücem.ayrıca bacaklardaki biyeleri biraz uzun yapsam şort şeklinde nasıl olur. hemen cevap verirseniz çok mutlu olurum.elimdekini hevesle örüyorum.

  YanıtlaSil
 22. Hеllο, i feel that і notiсed yоu viѕitеd my sіte sο i got here to go back the prefer?
  .I'm trying to in finding issues to enhance my website!I suppose its ok to make use of a few of your ideas!!

  Feel free to surf to my blog ... ünlü oyunları

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Her blog yazarı gibi yorum okumaya ve cevaplamaya bayılıyorum:))